25 lip
7:27

Rodzaje podkładów pod panele

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważną rolę przy układaniu paneli podłogowych odgrywa odpowiedni podkład. Jego zadaniem jest chronienie paneli przed uszkodzeniami, poprawianie izolacji cieplnej oraz akustycznej. Nie zastosowanie właściwego podkładu pod panele może się zakończyć szybkim zniszczeniem podłogi. Wyróżniamy dwa główne rodzaje podkładów pod panele podłogowe.

Podkłady naturalne

Mogą być stosowane zarówno w przypadku podłoża naturalnego (np. drewno) jak i sztucznego (np. beton). W grupie podkładów naturalnych wyróżnimy: eko płyty, podkład korkowy, tekturę karbowaną oraz papier falisty. Eko płyta wyróżnia się w tym zestawieniu najlepszymi właściwościami izolacyjnymi, lecz jest niestety dość droga. Podkład korkowy doskonale absorbuje dźwięki, jednakże jest mniej wytrzymały i najdroższy. Tektura karbowana oraz papier falisty są sprzedawane w rolkach, które umożliwiają prosty i szybki montaż. Jest to dość cienki podkład, dlatego nie posiada tak dobrych właściwości izolacyjnych i musi być układany na całkowicie równym podłożu.

Podkłady sztuczne

Ta grupa podkładów jest adresowana głównie do podłoża sztucznego jakim jest np. beton. Podkładami sztucznymi jest pianka, polietylen oraz polistyren. Zaletą pianki jest niska cena i prosty montaż, do wad zaliczymy słabe tłumienie dźwięków oraz niską wytrzymałość. Polietylen ma lepsze właściwości od pianki, jednak jest droższy i wymaga więcej czasu na montaż. Podkład polistyrenowy świetnie sprawdza się w przypadku posadzek z instalacją ogrzewania podłogowego. Jego budowa ułatwia przepuszczanie ciepła do paneli, dobrze chłonie dźwięki. Jest jednak najdroższym rodzajem podkładu.

sklep z podłogami

  Wyciszenie podłogi
« »
2 Comments

  Filip

  26 lipca 2016 at 19:27

  Tektura karbowana może być bardzo dobrym podkładem, pod warunkiem że wybierzemy ją od dobrego producenta. Pamiętam, że chyba mój kolega stosował tekturę i nie narzeka.

  Rafał

  26 lipca 2016 at 19:27

  Ja wybrałem piankę i jestem zadowolony, a moje panele leżą już ponad rok.