Czym jest sztukateria?
15 cze
5:33

Czym jest sztukateria?

Większości z nas termin sztukateria kojarzy się przede wszystkim ze sztuką, co oczywiście dziwić nie może. I trzeba przyznać, że jest w tym trochę racji, bo jest w tym coś ze sztuki. Niemniej jednak na pewno nie mowa tu o malarstwie, teatrze czy rzeźbie. Sztukateria to termin odnoszący się do budownictwa, a właściwie jego ozdób i to tak na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz poprzez listwy przysufitowe, stiuki, gzymsy i tym podobne elementy. Jak w związku z tym wygląda wewnętrzna sztukateria i z czego jest wykonana?

Gips lub styropian

Jeszcze kilka lat temu, jeżeli już mówiliśmy o sztukaterii, to przede wszystkim na myśl przychodził nam gips, bo to właśnie z tego materiału owe elementy dekoracyjne były wykonywane. Dziś nie jest to już takie oczywiste, a specjaliści zamiast gipsu wyżej cenią sobie styropian czy też poliuretan. Wszystko dlatego, że materiały z nich wykonane są nie tylko lekkie, ale także odporne na działanie wilgoci oraz łatwe w obróbce.

Tani styropian czy drogi poliuretan?

Zaznaczmy tutaj, że elementy ozdobne wykonane ze styropianu są niezwykle tanie, ale oczywiście w związku z tym dość kruche i łatwo je uszkodzić. Dlatego też decydujemy się na nie na sufitach oraz górnych partiach ścian.

Inaczej jest w przypadku poliuretanu. Ten jest znacznie odporniejszy, ale co za tym idzie także i sporo droższy.

Łatwy montaż

Niezależnie, na co się zdecydujemy, musimy mieć świadomość, że z ich montażem nie będziemy mieć większego problemu. Jedynie przy bardziej skomplikowanych wzorach, warto sobie je wcześniej dobrze rozplanować.

sklep z podłogami

  Jaki dywan do Twojego mieszkania – pomagamy wybrać
« »
2 Comments

  Marek

  16 czerwca 2015 at 17:33

  Osobiście polecam styropian, nie wiem po co przepłacać skoro jest tania alternatywa, a też się świetnie nadaje

  Jarek

  19 czerwca 2015 at 17:33

  Lepiej chyba zainwestować w coś konkretnego, niż potem żałować